Birthe Mylius Grønvold Kromans familietræ

Johanne Marie Christiansdatter Kjærulf1754

Name
Johanne Marie Christiansdatter Kjærulf
Given names
Johanne Marie Christiansdatter
Surname
Kjærulf
Also known as
Kierulf - Kærulf
Birth June 24, 1754 41 32
DELTAGER I DÅB
DELTAGER I DÅB
June 24, 1754
EventIde Marie Rasmusdatter Christensen
June 24, 1754
Event June 24, 1754
EventTomas Bæhr Tomsen Todberg
June 24, 1754
Birth of a sisterApelone Marie Christiansdatter Kjærulf
September 17, 1756 (Age 2 years)
Death of a brotherPovl Christiansen Kjærulf
November 21, 1756 (Age 2 years)
Birth of a sisterMaren Graves Christiansdatter Kjærulf
December 18, 1757 (Age 3 years)
Death of a sisterMaren Graves Christiansdatter Kjærulf
April 18, 1758 (Age 3 years)
Birth of a sisterMaren Graves Christiansdatter Kjærulf
July 29, 1759 (Age 5 years)
Birth of a brotherPovl Christiansen Kjærulf
March 24, 1761 (Age 6 years)
Death of a brotherPovl Christiansen Kjærulf
April 21, 1761 (Age 6 years)
Death of a brotherJakob Christiansen Kjærulf
April 26, 1770 (Age 15 years)
Death of a fatherChristian Henrik “Sognepræst i Sindal” Kjærulf
October 22, 1771 (Age 17 years)
Shared note:

Hjørring, Vennebjerg, Sindal Sogn, 1756-1805, pagina 78, opslag 76, 22. oktober 1771

  1. Octbr. Hr. C. H. Kiærulf Sognepræst til Sindahl S 60 Aar
Death of a motherKirstine Marie Rasmusdatter Skiøt Christensen
June 20, 1777 (Age 22 years)
Shared note:

Hjørring, Horns, Skærum Sogn, 1753-1814, pagina 300, opslag 493, 27. juni 1777

27de Juni Sal: Hr. Kierulf Enke Sindal, logerende paa Eget, 60 aar.

Death of a brotherNiels Christiansen Kjærulf
September 3, 1804 (Age 50 years) Age: 63 år
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 20, 1740Vrejlev
20 months
elder sister
22 months
elder brother
Niels Christiansen Kjærulf
Birth: October 18, 1742 29 21Jelstrup
Death: September 3, 1804Ringkøbing, Hammerum, Ørre
16 months
elder sister
13 months
elder sister
13 months
elder brother
2 years
elder brother
13 months
elder brother
18 months
elder brother
Jakob Christiansen Kjærulf
Birth: October 18, 1750 37 29Hjørring, Vennebjerg, Sindal
Death: April 26, 1770Hjørring, Vennebjerg, Sindal
1 year
elder brother
Povl Christiansen Kjærulf
Birth: October 31, 1751 39 30Hjørring, Vennebjerg, Sindal
Death: November 21, 1756Hjørring, Vennebjerg, Sindal
15 months
elder brother
17 months
herself
2 years
younger sister
15 months
younger sister
Maren Graves Christiansdatter Kjærulf
Birth: December 18, 1757 45 36Hjørring, Vennebjerg, Sindal
Death: April 18, 1758Hjørring, Vennebjerg, Sindal
19 months
younger sister
20 months
younger brother
Povl Christiansen Kjærulf
Birth: March 24, 1761 48 39Hjørring, Vennebjerg, Sindal
Death: April 21, 1761Hjørring, Vennebjerg, Sindal

Birth

Nygård Sedler børn til Kærulf, Christian Henrik præst til Sindal-Jelstrup og Kirstine Marie Rasmusdtr Schiødt - Seddel pr. 1744 Sindal. Indeholder også en bagside

Alle børnene:

Hyppolita døbt 2. februar 1744, Sindal pagina 141

Margrethe Dorete, døbt 19. februar 1745, Sindal pagina 143

Peder, døbt 14. marts 1746, Sindal pagina 147

Rasmus, døbt 10. marts 1748, Sindal pagina 151

Christian August, døbt 8. april 1749, Sindal 154

Jakob, døbt 18. oktober 1750, Sindal pagina 158 og begravet 26. april 1770, Sindal pagina 76

Povl, døbt 31. oktober 1751, Sindal pagina 161 og begravet 21. november 1756, Sindal pagina 72

Christian Henrik, døbt 24. januar 1753, Sindal pagina 164

Johanne Marie, døbt 24. juni 1754, Sindal pagina 167

Maren, FØDT? ca. maj 1741 begravet 28. april 1749, 7 år 11 m. Sindal 131

Apelone Marie, døbt 17. september 1756, Sindal pagina 4

Maren Graves, døbt 18. december 1757, Sindal pagina 6, begravet 18. april 1758, Sindal pagina 92

Maren Graves, døbt 29. juli 1759, Sindal pagina 8

Povl, døbt 24. marts 1761, Sindal pagina 10, begravet 21. april 1761, Sindal pagina 73

Birth

IX. Johanne Marie, døbt 24. juni 1754, Sindal pagina 167

Kirkebog, Hjørring, Vennebjerg, Sindal, 1702-1755, pagina 167, opslag 86, 24. juni 1754

https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17121552#159903,26882605

24 Junius

Ægte Barn Johanne Ma rie – Forældrene: Præsten Christian Henric Kærulf og Hustruen Kirstine Marie Ras musdatter

Faddere:

Hr. Thomas Todberg i Elling Sr Jörgen Pallesøn Kjerulf paa Steensbech, Sr. Xten True paa Baggesvogn, ?? Samuelsens Hustru Ide Marie I Hiøring, Jomfru Cathrine Juulbÿe ibid

Introduktion: 31 July

BirthBørn til Sognepræst Christian Henrik Kierulf side 2 nyg_165_1839.jpg
Børn til Sognepræst Christian Henrik Kierulf side 2 nyg_165_1839.jpg
Format: image/jpeg
Image dimensions: 600 × 954 pixels
File size: 62 KB
Type: Photo
BirthBørn til Sognepræst Christian Henrik Kierulf nyg_165_1839.jpg
Børn til Sognepræst Christian Henrik Kierulf nyg_165_1839.jpg
Format: image/jpeg
Image dimensions: 600 × 936 pixels
File size: 89 KB
Type: Photo
Birth1754 johanne marie - fadder tomas todberg download.png
1754 johanne marie - fadder tomas todberg download.png
Format: image/png
Image dimensions: 1,056 × 789 pixels
File size: 654 KB
Type: Photo