Alsstien, Etape 6, Sønderborg Lufthavn - Sønderborg Slot
Dagens vandring, Alsstien Etape 6, 08.07.2025
I dag blev det til den sidste etape på Alsstien.
Turen gik fra Arnkil ved Sønderborg Lufthavn og til Sønderborg slot, nord om Arnkil halvøen.
En pragtfuld tur, hvor vi hele tiden var lidt nervøse for det ustabile bygevejr der var i luften, men vi var heldige ikke at få en dråbe regn på vores 17,5 km vandretur i den smukke Alsiske natur.
Faktisk startede turen på parkeringspladsen foran Sønderborg Slot.
Her blev vi afhentet af en af Peter T's gode kolleger, og mens vi ventede kunne jeg da lige tage et skud ud over Sønderborg Havn med både Kong Chr, X's Bro og Hotel Alsik i baggrunden.
Smukt ikk' 😁
Peters kollega kørte os til vores startpunkt i Arnkil. Herfra skulle vores tur være ca 13 km lang.
Vi skulle gå mod Nordøst for at komme ud til Augustenborg Fjord kysten, som vi skulle følge nord rundt om Arnkil halvøen.
Men, men, men ... præcis som vi plejer, gik vi forkert. Denne gang til en start - vi startede med at gå mod syd (den gule streg under den grønne prik på kortet), men heldigvis opdagede vi misseren efter vi havde gået ca. 1,7 km 😂
På vejen tilbage var der lykkeligvis mange smukke scenarier.
Her en smuk valmue med morgenens regndråber og en svirreflue ....
... og denne stolte og meget flotte hest.
Nå, men endelig nåede vi vores rute igen, og kysten ved Augustenborg Fjord.
Vi var jo tæt på lufthavnen, og jeg kunne ikke lade være med at snuppe Alsik flyveren i flugten, når den nu lige var der.
Der var dog også andre flyvende objekter i luften i dag. Her en flot sølvmåge i flugt.
Så nåede vi nordspidsen af Arnkil halvøen. hvor Als Sund splitter op i Als Fjord og Augustenborg Fjord.
Her var en smuk tange ud i vandet, og her residerede et par strandskader i dag.
Dette var lidt stort for Peter T., for han havde aldrig været her før, på trods af at han er indfødt Alsing, så han skulle helt ud på spidsen af tangen og ...
... erobre den
Videre langs med kysten kom vi til den vestlige spids som skiller Als Fjord og Als Sund.
Den skulle også lige erobres 😁
Herfra gik turen sydover mod Sønderborg, og her var mange smukke kig ud over Als Sund ...
... her endnu et.
Så nåede vi stedet hvor de tyske tropper gik i land på Als i 1864.
Vi talte meget om hvordan de egentligt kom i land fordi der her er meget høje og lodrette skrænter og meget tæt bevoksning.
Stenen her, som markerer landgangen står ca. 5 meter over vandet og skrænten ned er lodret. Men de ca. 1.500 tyske soldater kom i land og nedkæmpede hurtigt den danske styrke her, der talte omkring bare 50 mand.
Men vi vil hellere koncentrere os om de smukke ting i livet. Her en skøn agersnerle.
Og her et af naturens imponerende luner. En imponerende svampeformation i bunden af et træ (som ikke var gået ud).
Nu var det blevet tid til en lille pause (for der var en bænk lige her 😁). Kort tid efter vi havde sat os kom denne smukke stillits og satte sig i træet lige over os.
Den er da smuk, ikk'?
På et tidspunkt skulle vi finde en vej ind over markerne, hvis ikke vi skulle gå i strandsand og -ral. Den var ikke nem at få øje på - men den var der - og vi fulgte den 😁
Undervejs mødte vi en lille andefamilie. Her damerne der (sikkert) ligger på rede ...
... og flere damer der hygger sig i vandkanten.
Her et blik op igennem Als Sund og med udsejlingen til Als Fjord.
Inden vi returnerede til Sønderborg skulle vi under hovedvejsbroen (hovedvej A8) over Als Sund. Jeg vidste faktisk ikke at man kunne gå under den - men det var lige det vi gjorde 😁
Nu var vi retur i Sønderborg, og her fik Peter T. den gode idé at gå ind på Alsik og spørge om vi måtte komme en tur op på 16. og nyde udsigterne. Det fik vi lov til, og her et blik over mod universitetet m.m.
Her her Kong Chr. X's Bro og udsejlingen til Sønderborg Bugt.
Smuk udsigt over Sønderborg by ...
... i flere retninger.
Det var meget imponerende at se det hele sådan lidt fra oven.
Som nævnt havde vi parkeret på pladsen ved Sønderborg Slot, og nu var vi tilbage. En lille ekstragevinst var ....
... at de var ved at gøre klar til ringridning foran slottet. Så fik vi også det med 👌.
En fantastisk dejlig tur, men masser af gode oplevelser og i det bedst tænkelige selskab.