My Image

Frøslev Plantage 17.03.2025


Overblik, alle billeder
Klik på et billede …


Mandag den 17. marts 2025. En smuk forårsdag med en klar blå himmel og med fuld knald på solen hele dagen.

Så skal der gang i vandrestøvlerne, og der skal vandres et sted der byder på smuk natur.


Turen gik derfor til Frøslev Plantage som er beliggende lige op ad den dansk-tyske grænse.

Starten gik på parkeringspladsen ved Frøslev Lejren.


Herfra gik turen tværs igennem hele Frøslev lejren.

Den korte historie om Frøslev lejren er, at danske myndigheder, med baggrund i de mange deportationer til tyske KZ lejre, i 1943 indledte forhandlinger med tyskerne om at etablere en interneringslejr på dansk grund.
I starten af 1944 blev man enige, og resultatet blev Frøslev Lejren lige ved siden af grænsen.
Det betød, at det var det danske fængselsvæsen der sørgede for fangerne her, og sikrede at de fik den nødvendige forplejning og ordentlige forhold.
Fra august 1944 til befrielsen 5. maj 1945 passerede i alt ca. 120.000 fanger igennem Frøslev lejren.

I dag bliver bygningerne vedligeholdt og anvendt til bl.a efterskole med fokus på film, musik, tesater og dans og her er flere forskellige museer der bl.a fortæller om krigens tid.

Karsten Thomsen var en kendt lokal politiker og digter, som havde en meget stor andel i at mange sønderjyder stemte for at komme tilbage til Danmark i 1920.
Og så skrev han sange på sønderjysk dialekt, bl.a. ”Det er så kønt, det er så dejle” og ”I Synnerjylland, dér er æ født” som begge er optaget i højskolesangbogen.

Videre gik turen gennem skoven, og jeg har her prøvet af fange lidt af de stemninger jeg oplevede i skoven i dag.

Så blev det tid til en lille pause, og når man kan finde en ”bænk” skabt af rødderne af et væltet, og senere afskåret, træ, så bliver det ikke meget bedre.

Det var lige det jeg gjorde i dag
😁.


Som det fremgår af billederne var det et smukt forårsvejr, og nu fik jeg pludselig besøg af en ægte forårsbebuder.

Den danske nationalsommerfugl, Nældens Takvinge, valgte af lande i solen lige foran mig og lune sine smukke vinger.

Når jeg siger at det er en ægte forårsbebuder, er det fordi det er denne sommerfugl der flyver tidligst af alle sommerfugle, og når den er på vingerne så er foråret kommet.

Man er ikke i tvivl om at man færdes i en plantage når man er i skoven her. Lange snorlige grusveje skærer sig igennem landskabet her.

Her er ikke meget vand i plantagen, bortset fra de fugtige moser på ”klimperne”.

Men grundvandet ligger lige under tørvelaget, og på et langt stykke er der gravet en kanal så grundvandet kan titte frem.

Det kunne straks mærkes på fuglelivet.

Fra kanalens start var der pludselig rigtigt mange småfugle i træerne og i luften.

Her er en smuk grønsisken, som valgte at sidde stille lige længe nok til at jeg kunne få den i linsen.


Og som det forhåbentligt kan fornemmes på videoen herunder, så var der rigtigt mange småfugle her.

Videre gik turen gennem det imponerende smukke landskab.

Turen sluttede ved Kådnermosen, hvor Hr og Fru And hyggede sig gevaldigt.

En virkelig skøn tur i et område der varmt kan anbefales.